O mnie

Parę miesięcy temu dowiedziałam się nagle, że mam szereg alergii, przez co – przynajmniej przez jakiś czas – moje życie nie będzie takiej jak dawniej. Niesamowite było dla mnie to, że tyle lat nic mi nie było, nie chorowałam, a tu nagle, w dojrzałym wieku – alergia! No i nagle okazało się, że nie mam co jeść!
Nie było to fajne, wiele wykorzystywanych przeze mnie przepisów musiało pójść w odstawkę. Stopniowo jednak zaczęłam próbować – na zasadzie prób i błędów – dostosowywać je do moich obecnych ograniczeń. Nie jest i nie było łatwo, ale jak się nie spróbuje, to się nie będzie wiedziało co można zrobić prawie z niczego. Książki zbyt szanuję, żeby w nich pisać modyfikując przepisy, wszelkie modyfikacje spisywałam na kartkach, a kartki się gubiły. Stąd pomysł, żeby zapisywać moje pomysły w trwalszej wersji.
Zdaję sobie sprawę, że obecnie stron i blogów kulinarnych jest mnóstwo, więc ta strona nie będzie może jakaś wyjątkowa. Ale nigdy nie wiadomo ;-) Sama próbowałam korzystać z blogów, ale różnie z tym bywało: każdy alergik jest różny, ograniczenia są różne, zestaw produktów, z jakich można skorzystać w diecie też, np. alergia na mleko w przypadku dwóch osób może pociągać za sobą różne skutki. Blogiem, którego przepisy najbardziej nadawały się do zastosowania w moim przypadku był blog Mama alergika gotuje, bo jest wspaniałym źródłem pomysłów. Zaglądałam też trochę na blog Trochę inna cukiernia.
Przepisy zamieszczane na mojej stronie będą czerpać z różnych źródeł: czasami przepisy te będą poddawane bardzo istotnym modyfikacjom, czasami tylko niewielkim, a w pewnych przypadkach będą po prostu moją próbą ugotowania/upieczenia czegoś co wyszło komuś innemu :-)
Komentarze do przepisów są mile widziane, zwłaszcza merytoryczne ;-) Natomiast z góry zastrzegam, że wszelkie komentarze zawierające głównie lub jedynie linki do innych stron itp będą usuwane, ewentualnie będą podlegały moderacji. W szczególności nie będą publikowane linki do przepisów, które stoją w sprzeczności z założeniami tego bloga, czyli zawierają jako podstawowe składniki, których ja nie mogę używać, np. ser (czyli wszelkie przepisy na serniki są wykluczone).

WAŻNE: wszystkie zdjęcia potraw/wypieków/wykonania itp są moją własnością. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie i wykorzystywanie w jakichkolwiek publikacjach (w tym i w internecie) bez mojej zgody (stosownie do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. Dz.U. z 2016r. poz. 666). Jeśli chcesz wykorzystać jakiś przepis czy podzielić się nim z innymi, proszę podaj jego źródło.

Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>